פריט ידע מיהו בעל העוצמה במרחב הזה

פריט ידע מיהו בעל העוצמה במרחב הזה

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מי בעצם הוא בעל הכוח והעוצמה במרחב הקיברנטי ?

(אני שואל את השאלה ומבין מייד שבאמירה "המרחב הקיברנטי" אני ישר חושב על האינטרנט. האם האינטרנט=המרחב הקיברנטי ? אני חושב שהתשובה הברורה שהמרחב הקיברנטי הוא לא רק האינטרנט, ולכן כדאי שנעסוק קצת בסוגייה זו. אבל על כך בפעם הבאה...).

באינטרנט הכוח הוא של מליוני המשתמשים (בעיקר פרטים ופחות ממסדים וארגונים??), של בעלי האתרים האחראים (?) על ניהול הידע ברשת, של מנגנוני החיפוש הקובעים את האג'נדה של אחוז גדול של המשתמשים (מה לגבי היעדים שלנו?) וכיו"ב.

במציאות שכזאת העוצמות של ממסדים בטחוניים-אסטרטגים מוגבלות ביותר, אולי לא רלוונטיות וודאי אינן משתוות לעוצמות של כלל המשתמשים. עם זאת, במרבית המקרים, המשתמשים אינם מתאגדים במודע ואינם פועלים בווקטור מודע אחד להשגת יעדים משותפים. היכן שאין היררכיה והתאגדות סביב יעדים משותפים, קשה למצוא פעולה משותפת מודעת. האם ?

ובכל מקרה, לכל פרט יש עוצמה אדירה ביכולתו לבחור היכן הוא נמצא ברשת האדירה הזאת ומה הוא עושה שם בדיוק. עוצמתו נמדדת בעצמאות בקבלת ההחלטות, בגמישות הפעולה, בקצב (אפס זמן בין החלטה לפעולה), ביכולת הכניסה והיציאה אל/מ הרשת על פי בחירתו וביכולת המודעת לבחור את רמת החתימה שהוא (חושב שהוא) משאיר בעולם הוירטואלי. עוצמה נוספת נובעת מכך שלפרט יש יכולת להנות ולהשתמש בכלים ובידע שהשאירו ברשת המליונים שקדמו לו (וכאן באה לידי ביטוי העוצמה המתגמדת לפתע של ממסדים בטחוניים גדולים ומפוארים ככל שיהיו).

לפרט יש אבל גם חולשות רבות. קשה לו מאד להבין מה בדיוק קורה שם בתוככי שאינטרנט מרגע שהוא מתחבר ועד ל-LOGOFF. או שזה אינו מעניינו, או שהוא ממש מתעניין אבל באמת אין לו מושג. כדי שיהיה לו מושג הוא צריך מאד מאד להתאמץ ולהפוך להיות מומחה בנושא (אותו סופרמן שבקושי עובר את מבדקי הקבלה לתפקיד הלוחם ברשת...). המרחק בין משתמש פרטי באינטרנט לבין לוחם מיומן הוא אמנם קטן יותר מהמרחק שצריך לעבור ממסד בטחוני כדי להיות אפקטיבי בסייבר, אבל הוא עדיין מרחק גדול ולא בהכרח בר-השגה עבור משתמשים פרטיים ולכן ספק מי מהם באמת באמת מתאמץ לעבור אותו.

מכאן נכון שנפנה לדיון שינסה להגדיר מהי עוצמה של ממסד בטחוני (כולל עוצמות שאינן באות לידי ביטוי בהכרח היום) וכיצד היא יכולה להיות רלוונטית לפעולה ועשייה במרחב הקיברנטי.לדף הראשון של חטיבת המרחוב הקיברנטי