פריט ידע מורכבות - complexity

פריט ידע מורכבות - complexity

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הוועדות המורכבות

נערכה ב- 19 ספטמבר בראשון לציון, ביוזמתם של בני שדה ודני גל...

הנה מצגת שערך בני, בעקבות ומתוך החומרים שעלו בהוועדות.

על האתר שלנו

ב- 25 לאוקטובר 2006 נפגשנו בני שדה, עדן פוקס ודני גל בהרצליה, לדיון בעקבות הוועדות המורכבות. תוך כדי הדיון, הציע עדן שנקים לקהילה המתהווה שלנו אתר אינטרנט, שיהווה פלטפורמה לשיתוף ויצירת ידע, מפגש, יזמות וכו'. התלהבנו כל כך מהרעיון עד שהחלטנו להקים את האתר ממש תוך כדי המפגש. עדן לחץ על כמה כפתורים במחשב - והופ: יש אתר. מרגע זה אנחנו מתעדים את הפגישה ומזמינים את כולם להתייחס לנאמר, לשנות, להוסיף, לעדכן וכו'. חשבנו שזאת דרך טובה לחקור ביחד את ההתהוות של הקהילה שלנו, שכן אין לנו מושג לאן זה ילך - אבל זה מסקרן אותנו.

האתר שלנו מתארח זמנית באתר של עדן - www.issf.org.il. הוא מבוסס על טכנולוגיית וויקי / wiki, אשר מאפשרת לכל משתתף בקלות מרובה לערוך כל תוכן באתר, לשנות, להוסיף - ממש כאילו כל אחד הוא המנהל של האתר (הדוגמה המוכרת ביותר לשימוש בתפיסת וויקי היא ה- וויקיפדיה.

היופי ב- וויקי, מעבר לכך שהוא מאפשר סמכות ונגישות שווה לידע של כל אחד, הוא שכל אחד יכול להוסיף קישור (לינק) בתוך הטקסט ואז ליצור התפצלות חדשה של הידע, כוון חדש ליצירת ידע בתוך האתר, ומימד של רשתיות.

בשלב הזה, הרעיונות שעלו לנו בהקשר של האתר הצעיר הזה:

  • עמוד שער (העמוד הזה, או משהו אחר,
  • מאמרים וחומרים רלבנטיים,
  • חומרים וידע שפותחו במפגשים,
  • רשימת אנשים בקהילה (מוגן סיסמא, עד שנחליט אחרת),
  • ועוד רעיונות..

נקודה נוספת ששוחחנו עליה, נוגעת לשאלה האם להתקין לעצמנו domain יחודי ו/או מערכת וויקי יחודית (שאיננה מתארחת באתר אחר, ואיננה מתערבבת עם קהילות אחרות). בעניין זה חשבנו לעת עתה, מסיבות של עלות, אך יותר מכך מסיבות של מהות - שלא לפתוח בשלב הזה אתר / וויקי חדש, יחודי ומבודל.

פורום

במקביל לאתר ב- וויקי, נפתח פורום, לשיחות שמתאימות יותר לפורום. לחצו כאן לכניסה לפורום. נפגש..המפגש הבא

המפגש הבא מאורגן על ידי ד"ר יואב בן דב, ד"ר אורה סתר וסווטה גורביץ. הצוות נפגש כדי לתכנן את המפגש הבא, וכרגע עוסק בתכנון מפורט שלו. נושא המפגש יהיה מושגים מרכזיים בנושא המורכבות, והדרך שבה הם מתורגמים משפת המדע לתחומים חברתיים וארגוניים. תוך מספר ימים (תחילת נובמבר) נהיה מוכנים לקביעת מועד למפגש הבא


רשימת החברים/ות בקהילה

להלן קישור לרשימת החברים/ות בקהילה שלנו. כאמור, בינתיים הקובץ מוגן סיסמה. הסיסמה נשלחה אל כולם/ן במייל (זכרו - הסיסמה בלי Caps Lock ובאנגלית).


קישורים

Emergence: Complexity and Organization - רבעון אקדמי-מקצועי ליישומים ארגוניים של נושא המורכבות

תיאוריות של מורכבות - מושגי יסוד - מילון מושגים שחיברו אבי אלטמן ודר' ישראל כ"ץ

Using Emergence to Take Social Innovation to Scale - מאמר של מרגרט וויטלי, שכתבה את אחד הספרים הראשונים שדיברו על מורכבות (leadership and the new science). המאמר עוסק באבולוציה של היווצרות מערכות השפעה בעולמנו. מעניין! (הופנה על ידי דני גל)

תרגום של המאמר הנ"ל - תורגם על-ידי סרן אחינועם טל מענף מדעי ההתנהגות של אמ"ן

סיכום בנושא מורכבות במסגרת אתר ענף מדעי ההתנהגות באמ"ן

Fear, Complexity, & Environmental Management in the 21st Century - מאמר קריא ויפה של מייקל קריצ'טון, הסופר (הופנה על ידי אבי אלטמן)