הצעה חלופית

מתוך המקהל - קבוצת למידה בנושא מודיעין מערכתי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כללי

הצעה חלופית באה לבחן קונספט אחר לסדנא, מתוך רצון להרוויח ממנה יותר גם אם הדבר ידרוש דחיית הסדנא.

רעיון מרכזי

בין תפישת המודיעין המסורתית למסע לעבר המודיעין המערכתי: מאבק פרדיגמתי - סדנת למידה לבירור המתחים והמאבקים בארגון הנובעים ממאבק זה וההשלכות מכך על ענף מד"ה.

הערה - אין מדובר בדיון פעם נוספת אודות תפקיד היעוץ באמ"ן, אלא בדיון על התפקוד של הגורמים השונים בענף מד"ה לאור ההקשר הספציפי הנובע מהמאבק הפרדיגמתי שהארגון שלנו נמצא בו.


הכנות לסדנא

נעמה רינה אביבה ויוסי מהווים קבוצת למידה אשר ייעודה לחולל את תהליך הסדנא (האם אביבה חלק בקבוצה או נפגשים איתה מידי פעם להצגות ביניים ניתן להחליט). הקבוצה תתעסק בשבועות הקרובים בבירור הרעיון המרכזי של הסדנא (גם בעצם הכותרת וכך לנסות קצת לאפיין את זה יותר לעומק) ולאור הרעיון המרכזי מהן השאלות והסוגיות שאנו רוצים לברר. תהליך הלמידה ראשוני זה יצור בסופו לפחות מצגת ראשונית אשר תאפיין את הרעיון המרכזי והסוגיות המרכזיות שאנו רוצים לפתח בסדנא, ואולי אף יווצר טקסט קצר בנושא זה.

כיוונים ראשוניים לדוגמא לשאלות לדיון בסדנא:

ההתרעה - משימת העל של המודיעין והשפעתה על העיסוק המודיעיני

דגשים בתפישת המודיעין המסורתית המגולמים ברעיון מעגל המודיעין

השלכות של ועדות החקירה השונות על העשייה המודיעינית

המסע לעבר המודיעין המערכתי (יוסי ביידץ - מסע אישי ?, איתי ברון - מסעו של חיל האוויר)

האם מדובר במאבק פרדיגמתי או בשינויים מינוריים זמניים ?

מקרי מבחן מרכזיים לבחינת השוני בין התפישות (יו"כ, עליית החמאס).

אפיון המתחים אשר קיימים היום באמ"ן לאור המאבקים הללו (עמידרור)

ההשלכות עלינו כענף מד"ה (לא דיון כללי על מיקום היועץ אלא ההשלכות מהדיון הקונקרטי הזה).


עד לתחילת יולי נברר מהן השאלות המרכזיות שאנו רוצים לברר בסדנא

בתחילת יולי יתקיים מפגש של חצי יום (לכל היותר) בו נדבר על מה ההגיון של הסדנא ומה אנו רוצים ללמוד באמצעותה. נתחלק למספר קבוצות (עד שש לכל היותר, עדיפות ל4-5 קבוצות) לכל קבוצה יהיה ראש קבוצה וכל קבוצה תקבל שאלה/סוגיה אחת להכנה לקראת הסדנא אשר תתקים בספטמבר. כל קבוצה תדרוש לקיים למידה בנושא שאלה זו ולהכין את החלק של סוגיא זו לטובת הסדנא בספטמבר. יוסי ילווה את כל הקבוצות (במפגשים איתן, בחומרים לקריאה, בהכוונה לאנשים להפגש איתם וכו'). כל קבוצה תקיים על הנושא שלה כתיבה משותפת על תהליך הלמידה וההכנות שהם עושים וכך תתגבש ביחד הסדנא (אין זה אומר שבסופו של דבר כל קבוצה תעביר את החלק שלה, אלא מתוך הידע שלהם הם יבחרו אלה טקסטים ללמוד, איזה מרצים להביא וכו'), כך כבר שלב ההכנות יהווה חלק מהלמידה.

הסדנא תתקיים בתחילת ספטמבר. הקבוצה הראשונית תמשיך עד ספטמבר במפגשים המעצבים את ספטמבר וסוגיא אחת מתוך הסוגיות יהיו לפתחה. כך יפותח ידע כבר לקראת הסדנא ובמהלכה.חזרה לדף טקסטים ומצגות