פריט ידע גלן ג'נבי ומבצע ה- "עוקץ"

פריט ידע גלן ג'נבי ומבצע ה- "עוקץ"

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מבצע עוקץ קיברנטי מתוחכם הביא למעצרו של אבו המזה אל מסרי, איש דת מוסלמי בריטי אשר היה חשוד מזה זמן רב בהסתה ובמעורבות בפעילות טרור. אף שהיה חשוד לא הצליחו הרשויות בבריטניה לאסוף ראיות כנגדו משום שהגן על עצמו מפני החוקים הבריטיים נגד הסתה לטרור בכך שמעולם לא הטיף לפעילות טרור בתוך גבולות בריטניה. המזה נפל בפח שטמן לו חוקר עצמאי בריטי,שהפעיל אתר קיצוני איסלאמי - המזה התרשם כל כך מן האתר עד ששלח לחוקר קלטות תעמולה חשאיות שמטרתן לגייס תומכים חדשים בג'יהאד ובפיגועי ההתאבדות. שמו של מנהל מבצע זה הוא גלן ג'נבי , חוקר עצמאי למודיעין נגדי , כהגדרתו, בן 38, המבצע התרחש בסוף שנת 2003 ותחילת 2004 משום שאבו- המזה נעצר במאי 2004 . חילקתי את תרגיל ה"עוקץ" של גלן ג'נבי למעין "פרקים" בכדי להבהיר ביתר שאת את שלביו של האירוע.

פרק א' – העלאת האתר

ג'נבי הקים אתר אינטרנט בשם Islamic- news.co.uk ב- 2002 תוך שימוש בשם הבדוי פרבז קאהן. בתחילה- פירסם באתר אייטמים חדשותיים שפורסמו ע"י קבוצות קיצוניות בקשמיר ותעמולה איסלאמית קיצונית אחרת

פרק ב' – אקטיביות ויצירת קשר

ג'נבי שלח את החומר החדשותי לאתרו של המזה שנסגר לאחר שנתגלו הקלטות . להמזה היה אתר אשר הציג בעיקר את דרשותיו של אל- המזה ועסק בגיוס כספים למסגד אותו ניהל אל- המזה בלונדון. אתרו נחסם ע"י ממשלת בריטניה לאחר שפורסם בכלי התקשורת כי האתר מציע קישור להוצאתו להורג של בן הערובה האמריקאי ניקולס ברג בעיראק אולם נפתח שוב לאחר זמן-מה.

פרק ג' – המזה נענה לחיזורים

המזה היה כה מרוצה מהחומר ומן האתר של ג'נבי עד שהחליט להכניס קישור באתרו שלו לאתר של ג'נבי, כתוצאה מכך, יכול היה ג'נבי לעקוב אחר כל מי שנכנס לאתרו של המזה דרך הלינק שלו, פשוט להיכנס לאתר של המזה בפשטות ובקלות דרך הקישור שלו -את הלינק העביר ל- FBI אשר אף הוא עקב אחר האתר של המזה אולם לא הצליח לבנות בסיס מוצק לראיות נגדו. עקב הצלחתו של המבצע, החליט גלן לקחת את המבצע צעד אחד רחוק יותר האי- מיילים זרמו בין השניים והם אפילו שוחחו בטלפון.

פרק ד' – ההצעה וההיענות

ג'נבי החל להציע כי יעזור לו לגייס אנשים ל"מלחמת הקודש". המזה התרגש מאוד- הוא השיב לג'נבי כי ישלח לו חומרים אותם יציג ג'נבי בפני המגויסים הפוטנציאלים כאשר ייפגש עימם. פחות מחודש לאחר מכן הגיעה לביתו של ג'נבי חבילה- בפנים היו 20 קלטות שמע. חבילה שנייה הגיעה שבוע לאחר מכן עם שש קלטות וידאו. מטרת הקלטות היתה לשכנע מוסלמים בריטים להגיע למחנות האימונים של הג'יהאד באפגניסטן ובבוסניה . קלטת אחת נפתחה במחנה אימונים בבוסניה ותיעוד האימונים של הג'יהאד בשטח בנוי. המנוני הג'יהאד התנגנו ברקע. הקלטת מציגה גם את המזה המדבר לקהל פרטי בלונדון בשבחם של המחבלים המתאבדים. הקלטות הרימו תרומתן לכמה דברים : ראשית, על אף שאבו המזה היה חשוד מזה זמן רב לא התגלו כנגדו ראיות משום שנזהר לעולם לא לקרוא בריש גלי לפעולות טרור מתוך אנגליה- אולם הקלטות הוכיחו כי הסית לפעולות טרור מתוך גבולות אנגליה וארה"ב וכך התאפשר מעצרו. תרומתן השנייה של הקלטות, בפרק הבא:

פרק ה' – הפרשה מתרחבת

הקלטות גם קשרו את אבו המזה לקשר אספקת הנשק למוג'האדין באמריקה, אשר נחקר במקביל: טרוריסט אמריקאני בשם אוסאמה שהכחיש במשפטו הוא בהקשר לאספקת הנשק את קשריו עם אבו המזה נראה יחד עמו בקלטת. לאחר חשיפת הקלטות הודה אוסאמה בקשריו עם אבו המזה, הסכים לעסקת טיעון וכך ייצר ראיות נוספות כנגד המזה בפרשיה זו. אגב, אוסאמה ניהל במשך תקופה את אתרו של אל- המזה.

פרק ו'– המאסר

אבו המזה נעצר בבריטניה והוא נלחם כנגד הסגרתו לארה"ב. על אף התרומה של תרגיל ה"עוקץ" ללוחמה בטרור , נשאלת השאלה האם היה נכון לעצור בנקודה זו – אולי היה אפשר להמשיך לעקוב אחר האתר של אבו- המזה ולחשוף עוד טרוריסטים אולי היה אפשר אפילו לעכב את קמפיין הגיוס לג'יהאד דרך גלן ג'נבי או להבין מהם מקומות המפגש של תאים מחתרתיים אילו ולעקוב אחריהם? אולי היה אפשר להשתיל עוד אנשים , בשיתוף סוכנויות המודיעין ולהגיע למידע נוסף וחשוב? האפשרויות רבות מספור. גם ה-FBI יכול היה אולי לנסות ולמצוא את הארגון ואת האנשים הקשורים לאל המזה דרך המעקב אחר האתר של אל המזה ולא רק לחפש ראיות נגדו.

תרשים זרימה

  • הסתכלות של ה- FBI על אירוע גלן ג'נבי - גלן ג'נבי הרי העביר ל-FBI את הלינק. כיצד תפעלו אותו וכיצד התנהלו בפרשה? מה עם התייחסות של גופי מודיעין דוגמת ה- FBI לפרשה (למשל, המודיעין הבריטי)?
  • האם יש מבצעים אחרים בסייבר אשר ביצע גלן ג'נבי?