פריט ידע אינטליפדיה

פריט ידע אינטליפדיה

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אינטיליפדיה - הבמד"ה של המודיעין האמריקאי

קהילת המודיעין האמריקאי חשפה לאחרונה את הגרסה החשאית שלה לוויקיפדיה, האינטליפדיה. האינטליפדיה (שמשתמשת בתוכנת ה-Wiki, אותה תוכנה המשמשת את הוויקיפדיה המקורית ואת אתר במד"ה שלנו) נוצרה על מנת לחלוק מידע על כמה מהנושאים הקשים ביותר איתם מתמודד המודיעין האמריקאי, ולהביא טכנולוגיה חדישה לתוך כוח העבודה הצבאי. כמו כן היא מאפשרת למידע להיאסף ולהיערך ע"י מקורות וסוכנויות רבים. היא הוקמה כאחד מלקחי הכשלון שהובילו להערכות מוטעות לגבי הימצאות נשק גרעיני בעיראק.

באינטליפדיה משתמשים אנשים עם היתרים מיוחדים מ-16 הסוכנויות של קהילת המודיעין האמריקאית וארגונים אחרים הקשורים לביטחון לאומי. היא אינה פתוחה לציבור הרחב. החל מאוקטובר 2006 היא מכילה למעלה מ-28,000 דפים שנערכו ע"י כ-3,600 משתמשים. היא מכילה אינפורמציה על אזורים, אנשים וסוגיות שונות הקשורים לאותן הקהילות שמשתמשות במידע זה. בכירים במשרד הלאומי של המודיעין אומרים כי הפרויקט ישנה את תרבות המודיעין האמריקאי, שמואשם בכך שנכשל "לחבר את הנקודות" לפני התקפת ה-11 בספטמבר. האינטיליפדיה מכילה גם מידע על פרויקטים ומבצעים צבאיים שמתרחשים ברגע זה. הרעיון הוא לא רק להרשות להרבה אנשים לתרום לנושאי העניין של הקהל הגדול, אלא גם לקבל דעות שונות על נושאים מודיעיניים. מכיוון שמטרת האינטליפדיה היא ליצור פלטפורמה של שיתוף חוות הדעת השונות של כל הסוכנויות השונות בקהילת המודיעין, היא אינה כופה מדיניות של חוות דעת ניטראלית. להיפך, חוות דעת שונות המשתייכות לסוכנויות, משרדים ומשתתפים אינדיווידואליים נאגרים ביחד עד ליצירת קונצנזוס.

קהילת המודיעין ידועה בכך שהיא בנויה מהרבה גופים בודדים. האימייל ומערכת האינטרנט אומנם עזרו למתן חלק מהסקטוריאליות הזו, אך ה אינטליפדיה שברה אותו כמעט לחלוטין. הוויקי מאפשרת גמישות רבה כ"כ שמספר משרדים בקהילה המודיעינית משתמשים בה על מנת לשמור ולהעביר מידע על פעולות יום יומיות. כל אחד שיש לו את הגישה לקרוא את החומר, יש לו גם את האפשרות לערוך אותו ובכך להוסיף למאגר המידע.

עורכי האינטילפדיה נוהגים להעניק פרס בצורת את חפירה למשתמשים הנוהגים "לטפח" את האינטיליפדיה. זאת על מנת לעודד אנשים נוספים בקהילה לתרום לה. בנוסף, לעמודי משתמשים הנוטלים חלק באינטליפדיה הושמו תבניות עם תמונה של את חפירה עליהן כך שיתר חברי הקהילה יוכלו לראות מי תרם למאגר המידע.

למידע נוסף: אינטליפדיה בוויקיפדיה